REGULAMIN
Regulamin rekrutacji i udziału w Projekcie
Zintegrowany rozwój publicznej edukacji zawodowej w Powiecie Wejherowskim w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II”
Postanowienia wstępne
1
Niniejszy regulamin określa szczegółowo zasady rekrutacji oraz uczestnictwa uczniów, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi „ORP” w Wejherowie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi, Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie w Projekcie pt. Zintegrowany rozwój publicznej edukacji zawodowej w Powiecie Wejherowskim w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II”, współfinansowanym ze środków EFS+ w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027, Priorytet 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działanie 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w zakresie projektów dotyczących edukacji zawodowej zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.2. Infrastruktura edukacji włączającej i zawodowej.
Słownik pojęć
2
- Ilekroć w dalszej części dokumentu jest mowa bez bliższego określenia o:
- Projekcie – należy przez to rozumieć Projekt pn. Zintegrowany rozwój publicznej edukacji zawodowej w Powiecie Wejherowskim w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II”,
- Umowie – należy przez to rozumieć Umowę nr FEPM.05.08-IZ.00-0091/23-00 z dnia 16.10.2024 r. o dofinansowaniu projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027,
- Biurze Projektu – należy przez to rozumieć jednostkę mającą na celu kompletne wspieranie procesów zarządzania Projektem.
- Kierowniku Projektu – należy przez to rozumieć Naczelnika Wydziału Rozwoju i Programów Europejskich, kierującego Biurem Projektu.
- Szkołach objętych Projektem – należy przez to rozumieć:
- Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł”
w Wejherowie, ul. Strzelecka 9, Wejherowo.
- Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie, ul. Budowlanych 2, Wejherowo.
- Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie,
Sobieskiego 344, Wejherowo. - Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi,
Grunwaldzka 57, Rumia. - Powiatowy Zespoł Szkół w Redzie, ul. Łąkowa 38, Reda
- Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie, ul. Dworcowa 5, Wejherowo.
- Regulaminie – należy przez to rozumieć niniejszy regulamin rekrutacji i udziału w projekcie pn. Zintegrowany rozwój publicznej edukacji zawodowej w Powiecie Wejherowskim w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II”.
- Uczniu – należy przez to rozumieć osobę posiadającą status ucznia w jednej ze szkół objętych Projektem.
- Nauczycielu przedmiotów zawodowych – należy przez to rozumieć nauczyciela kształcenia zawodowego jednej ze szkół objętych Projektem.
- Uczestniku Projektu – należy przez to rozumieć osobę zakwalifikowaną do udziału
w Projekcie (uczniowie, nauczyciele przedmiotów zawodowych, instruktorzy praktycznej nauki zawodu) zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym dokumencie, bezpośrednio korzystającą z wdrażanej pomocy. - Koordynatorze – należy przez to rozumieć osobę odpowiedzialną za realizację Projektu ze strony szkół objętych Projektem.
- Kompetencjach kluczowych niezbędnych na rynku pracy – należy przez to rozumieć dostosowanie kompetencji zawodowych uczniów, nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
- Skróty stosowane w Regulaminie:
- FEP 2021-2027 – program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027,
- PZS 2 Wejherowo – Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie, ul. Strzelecka 9, Wejherowo,
- PZS 3 Wejherowo – Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie, ul. Budowlanych 2, Wejherowo,
- PZS 4 Wejherowo – Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, ul. Sobieskiego 344, Wejherowo,
- PZS 2 Rumia – Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi,
Grunwaldzka 57, Rumia, - PZS Reda – Powiatowy Zespoł Szkół w Redzie, ul. Łąkowa 38, Reda
- PZSP Wejherowo – Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie, ul. Dworcowa 5, Wejherowo.
Ogólne informacje o Projekcie
3
- Beneficjentem Projektu jest Powiat Wejherowski, natomiast realizatorem Projektu jest Starostwo Powiatowe w Wejherowie wraz z jednostkami organizacyjnymi Powiatu Wejherowskiego – szkołami objętymi Projektem i upoważnionymi do ponoszenia części wydatków w ramach Projektu.
- Projekt jest współfinansowany ze środków FEP 2021-2027.
- Biuro Projektu mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wejherowie,
3 Maja 4, 84-200 Wejherowo, pok. 140, tel. 58 572 95 83. - Projekt jest realizowany zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie nr FEPM.05.08-IZ.00-0091/23-00 z dn. 16.10.2024 r.
- Obszarem realizacji Projektu są: uczniowie, nauczyciele przedmiotów zawodowych i istruktorzy praktycznej nauki zawodu szkół objętych Projektem.
- Celem głównym Projektu jest wzrost zatrudnialności absolwentów szkół kształcenia zawodowego w Powiecie Wejherowskim poprzez wzrost jakości edukacji zawodowej.
- Celami szczegółowymi Projektu są: wzmocnienie atrakcyjności szkół zawodowych, dostosowanie kompetencji zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, zwiększenie i usystematyzowanie współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz szkołami wyższymi.
- Wsparciem w ramach Projektu objęci zostaną uczniowie, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu (liczebność grup określa wniosek o dofinansowanie) w 6 szkołach objętych Projektem następujących branż:
- mechanicznej w PZS 2 Rumia i PZS 4 Wejherowo,
- spedycyjno – logistycznej w PZS 2 Rumia i PZS Reda,
- elektroenergetycznej w PZS 2 Wejherowo i PZS 4 Wejherowo,
- teleinformatycznej w PZS 2 Wejherowo i PZS 3 Wejherowo,
- hotelarsko – gastronomiczno – turystycznej w PZS 2 Rumia i PZS 3 Wejherowo,
- opieki zdrowotnej w PZSP Wejherowo.
- Zakres wsparcia realizowany w ramach Projektu obejmuje w szczególności:
- formy wsparcia skierowane do uczniów:
- staże uczniowskie,
- staże zawodowe,
- kursy zawodowe,
- zajęcia z języka obcego zawodowego,
- zajęcia specjalistyczne z wykorzystaniem symulatorów do praktycznej nauki zawodów,
- zajęcia specjalistyczne realizowane we współpracy z pracodawcami i/lub przedsiębiorcami,
- zajęcia specjalistyczne w szkole wyższej,
- doradztwo zawodowe.
- formy wsparcia skierowane do nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu:
- staże u pracodawców,
- studia podyplomowe,
- kursy doskonalące,
- seminaria/ wyjazdy studyjne/ targi w ramach współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami,
- programy walidacji i certyfikacji wiedzy,
- branżowe sieci współpracy.
- formy wsparcia skierowane do uczniów:
Warunki rekrutacji i uczestnictwa uczniów, nauczycieli przedmiotów zawodowych
i instruktorów praktycznej nauki zawodu do Projektu
4
- Uczestnikiem Projektu może zostać: uczeń, nauczyciel przedmiotów zawodowych lub instruktor praktycznej nauki zawodu szkoły objętej Projektem w branżach wymienionych w § 3 pkt 8.
- Zdeklarowany uczeń, nauczyciel przedmiotów zawodowych lub instruktor praktycznej nauki zawodu, składa formularz zgłoszeniowy do Projeku, zgodne z wzorem nr 1 załączonym do Regulaminu,
- Koordynator na podstawie diagnozy potrzeb, do udziału w Projekcie kwalifikuje:
- Uczniów, którzy wykazują niski poziom kompetencji zawodowych – kwalifikacji teoretycznych i praktycznych, niskie umiejętności posługiwania się językiem obcym zawodowym, tak by umożliwić uczniom uzyskanie i uzupełnienie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych, a także zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy.
- Nauczycieli i Instruktorów praktycznej nauki zawodu przedmiotów zawodowych, którzy wymagają wsparcia w zakresie: kursów doskonalących; staży u pracodawców, tak by móc na bieżąco obserwować zmiany technologiczne, produkcyjne, usługowe, postępy w praktyce; kursów kwalifikacyjnych; studiów podyplomowych; szkoleń branżowych prowadzonych przez wiodącą szkołę wyższą.
- Przy kwalifikowaniu uczniów, nauczycieli i instruktorów do Projektu należy przestrzegać zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z rozporządzeniem ogólnym oraz Wytycznymi dot. realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.
- Preferowane do wsparcia w ramach projektu są osoby:
- bezdomne lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań,
- z niepełnosprawnościami,
- obcego pochodzenia,
- należące do mniejszości narodowej lub etnicznej.
- Warunkiem przystąpienia uczniów, nauczycieli i instruktorów do Projektu poprzez podjęcie jednej z form wsparcia jest wypełnienie formularza danych oraz złożenie w Biurze Projektu przez Koordynatora skanów:
- formularza zgłoszeniowego Uczestnika Projektu wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
- listę rekrutacyjną uczniów przystępujących do Projektu (wg. wzoru 3 Regulaminu),
- listę rekrutacyjną nauczycieli / instruktorów przystępujących do Projektu (wg. wzoru 4 Regulaminu),
- harmonogramu planowanego wsparcia.
- Za weryfikację kryteriów wymienionych w pkt 3 i 5, zachowanie zasad określonych w pkt 4 oraz kompletność i poprawność danych zawartych w dokumentach potwierdzających udział uczniów i nauczycieli w Projekcie, o których mowa w pkt 6, odpowiada Koodynator zgłaszający uczniów i nauczycieli do Projektu.
- Koordynatorzy na czas trwania Projektu prowadzą w szkole objętej Projektem listę rezerwową uczniów, nauczycieli i instruktorów.
- Uczestnik Projektu może korzystać z conajmniej jednej formy wsparcia.
- W przypadku rezygnacji Uczestnika Projektu z udziału w Projekcie Koordynator:
- informuje Biuro Projektu o rezygnacji ucznia lub nauczyciela z udziału w Projekcie wraz z podaniem przyczyny rezygnacji,
- ma możliwość zgłoszenia z listy rezerwowej do Projektu kolejnego Uczestnika Projektu.
- Uczeń kończy udział w Projekcie wraz z utratą statusu ucznia lub z zakończeniem ostatniej formy wsparcia w ramach Projektu.
- Nauczyciel i instruktor kończy udział w Projekcie wraz z zakończeniem ostatniej formy wsparcia w ramach Projektu lub w sytuacji ustania zatrudnienia w szkole objetej Projektem.
Uprawnienia i obowiązki Uczestników Projektu
5
- Każdy uczestnik ma prawo do:
- pełnej informacji dotyczącej swojego uczestnictwa w Projekcie, w tym w szczególności o terminach, miejscach i zasadach uczestnictwa w formach wsparcia przewidzianych w Projekcie,
- nieodpłatnego udziału w formach wsparcia przewidzianych w ramach Projektu,
- otrzymania zaświadczenia o ukończeniu szkoleń w ramach Projektu,
- otrzymania certyfikatów/zaświadczeń potwierdzających uzyskanie kwalifikacji (pod warunkiem pozytywnego zdania egzaminu kończącego).
- Każdy uczestnik zobowiązany jest do:
- dołożenia wszelkich starań w celu prawidłowej realizacji wsparcia oferowanego w ramach Projektu,
- regularnego uczestnictwa w zaplanowanych formach wsparcia w ramach Projektu zgodnie z harmonogramem zajęć,
- potwierdzania swojego uczestnictwa w zaplanowanych formach wsparcia w ramach Projektu, własnoręcznym podpisem na liście obecności,
- przystąpienia do egzaminu kończącego szkolenie, umożliwiającego uzyskanie certyfikatu/zaświadczenia potwierdzającego uzyskane kwalifikacje,
- wypełniania wszystkich wymaganych ankiet ewaluacyjnych i monitoringowych związanych z realizowanym Projektem,
- bieżącego informowania o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić dalszy udział w Projekcie,
- natychmiastowego informowania o zmianie danych osobowych uwzględnionych w Formularzu rekrutacyjnym,
- przekazania w terminie 4 tygodni po zakończeniu udziału w projekcie danych dot. statusu na rynku pracy oraz informacji nt. udziału w kształceniu lub szkoleniu oraz uzyskaniu kwalifikacji lub kompetencji.
Zasady rezygnacji z udziału w projekcie
6
- Rezygnacja z udziału w projekcie możliwa jest tylko w uzasadnionych przypadkach i następuje poprzez złożenie pisemnego oświadczenia Uczestnika projektu wraz z podaniem przyczyny.
- Szkoła objęta projektem zastrzega sobie prawo do wykreślenia Uczestnika Projektu z listy uczestników projektu w przypadku naruszenia przez niego niniejszego regulaminu i/lub zasad współżycia społecznego.
- Jeżeli Uczestnik Projektu z własnej winy nie ukończy szkoleń w ramach projektu Szkoła objęta projektem może zobowiązać Uczestnika Projektu do zwrotu kosztów szkolenia proporcjonalnie do odbytego wsparcia, chyba że nieukończenie szkolenia nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez Uczestnika Projektu.
- Szkoła objęta projektem może odstąpić od obciążenia Uczestnika Projektu kosztami wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku Uczestnika Projektu wraz z odpowiednim umotywowaniem.
Postanowienia końcowe
7
- Realizację Projektu monitoruje Biuro Projektu.
- Koordynator współpracuje z Biurem Projektu w zakresie monitoringu i ewaluacji Projektu.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszymi zasadami decyzje podejmuje Kierownik
- Regulamin wchodzi w życie z dniem przyjęcia.
Wzory:
- Formularz zgłoszeniowy uczestnika.
- Obowiązek informacyjny wobec uczestników Projektu.
- Lista rekrutacyjna uczniów.
- Lista rekrutacyjna nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu.