You are currently viewing V  Kaszubiada 2023

Dnia 28.11.2023 r. po raz piaty w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie odbyło się Integracyjne Spotkanie Dzieci i Młodzieży „Kaszubiada 2023”. Celem spotkania była integracja środowiska, promocja kultury kaszubskiej oraz placówki PZKS w Wejherowie. Uczniowie naszej szkoły wzięli po raz kolejny udział w imprezie.

Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor PZKS w Wejherowie, Małgorzata Woźniak, która powitała instruktorów-regionalistów, młodzież szkół ponadpodstawowych z Wejherowa oraz uczniów i nauczycieli. Impreza rozpoczęła się od obejrzenia występu zaproszonych gości – uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie, którzy pod kierunkiem pani Haliny Groth i przy akompaniamencie pani Aleksandry Janus wykonali dla 4 utwory w języku kaszubskim. Do wspólnego śpiewania włączyła zgromadzonych uczniów pani Weronika Korthals, 

W dalszej części spotkania uczestnicy Kaszubiady w dwóch turach wzięli udział w warsztatach muzycznych z paniami Weroniką Korthals i Anną Brzezińską, w warsztatach malarstwa na szkle,  wyrobów z filcu oraz w warsztatach czerpania papieru.

Nasze uczennice podczas spotkania uczestniczyły w roli wolontariuszy wspierających pracę uczniów. Spisały się wspaniale, wykazały się dużą empatią oraz cierpliwością.